پیتر موریس وُرسلی peter moris worsley

پیتر موریس وُرسلی انسان شناس مطرح انگلیسی متولد ۱۹۲۴ است. تخصص او در حوزه ی انسان شناسی اجتماعی و رویکرد وی عمدتاً بر مسئله ی فرهنگ بوده است. عقاید کمونیستی او منجر به محدودیتهای فراوان برای وی گشت بطوریکه حتی نتوانست میدانهای تحقیق مورد علاقه اش یعنی آفریقا و گینه ی نو را انتخاب کند. عمده ی تحقیقات وی در استرالیا و بر روی فرهنگ جامعه ی ملوانان و کارکنان باراندازها متمرکز بود.
او تحصیلات خود را در دانشگاههای کمبریج و منچستر انجام داد و نهایتاً دکترای خود را از دانشگاه بین المللی استرالیا اخذ کرد. تلاش او در پیوند دادن مارکسیسم با انسان شناسی اجتماعی پس از جنگ جهانی بسیار بارز بود و تِز اصلی او این بود که اساساّ فرهنگ در میان نظریه های سیاسی و اقتصادی طی روند توسعه، محو و نادیده گرفته میشود.
او چند اثر برجسته را تالیف کرده است از قبیل: صدای ترومپت به گوش خواهد رسید (۱۹۵۷) ؛ جهان سوم (۱۹۶۴) ؛ سه جهان (۱۹۸۴) ؛ و درآمدی بر جامعه شناسی (۱۹۷۰) که این اثر تا نیم میلیون نسخه فروش داشت. او پس از بازنشستگی به عنوان استاد دپارتمان جامعه شناسی دانشگاه منچستر، کتاب دانشها (۱۹۹۷) را نوشت که مجدداً در آن به مسئله ی فرهنگ و بویژه چالشهای دو مقوله ی زبان و عقیده در آن با نگاهی انتقادی به آرای امیل دورکیم و کلود لوی استراوس پرداخته است.
او نتیجه میگیرد که “دانش” همواره کثرت گراست؛ یعنی نه تنها تمایز ما را با دیگران کمتر میکند، بلکه نظامهای فکری را به کل جامعه تسری و تخصیص میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *