مارجری وُلف Margery Wolf

مارجری وُلف متولد ۱۹۳۳ در سانتاروزای کالیفرنیاست و به سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت. آموزش او در حوزه ی انسان شناسی و علوم اجتماعی به صورت غیررسمی بوده است. او هیچ مدرک دانشگاهی پس از دیپلم دبیرستان نگرفت و تنها بخت او کار کردن برای انسان شناسان و روان شناسان مطرح در دانشگاههای کُرنل و استنفرد بوده است.

میدان تحقیق او از دهه ی ۵۰ تا ۷۰ میلادی در تایوان بود که نتیجه ی آن انتشار چند کتاب ازجمله کتاب خانه ی لیم: مطالعه ای درباره ی یک خانواده ی کشاورز چینی و زنان و خانواده در روستاهای تایوان بوده است. انقلابِ معوق مانده: زنان در چین معاصر اثر دیگری از اوست درباره ی زندگی مردم چین در سالهای ۱۹۸۰ و ۸۱.
تکیه ی او در تحقیقاتش بر روی خانواده است. او به تحلیل خانواده از دیدگاه زنان میپردازد و روابطی غیرمنتظره از قدرت را در خانواده ها برملا میسازد و نیز توصیفی هنجارشکن از چرخه ی زندگی در چین ارائه میدهد. او درمییابد که گرچه مردان در تصمیم گیری برای آینده ی خانواده از ابعاد اقتصادی و سیاسی و اجتماعی اقتدار دارند، اما نفوذ زنان همراه با فرزندان ارشد ذکور خود بر قدرت پدرانشان در تصمیم گیریها چیرگی دارد.
او در مردم نگاریهای هنرمندانه و ظریف خود نشان میدهد که چگونه زنان چینی سخت در تلاشند تا وفاداری و قدرشناسی فرزندان خود بویژه پسران را به چنگ آورند، حتی اگر به قیمت هزینه کردن اعتبار همسران و دودمان پدری فرزندانشان تمام شود. همه ی این تلاشها به منظور تامین آینده ی خود و فرزندان و نوادگانشان صورت میگیرد.
ولف ازجمله نخستین انسان شناسان خارجی بود که اجازه یافت تا در مناطق روستایی چین به تحقیق بپردازد. یکی دیگر از شاهکارهای او کتاب یک داستانِ سه بار گفته شده: فمینیسم، پست مدرنیسم و مسئولیت قوم نگارانه است که با استناد به سه روایت گوناگون از یک حادثه (یکبار در قالب داستان کوتاه، یکبار در قالب گزارشی از میدان تحقیق، و یکبار در قالب یک مقاله ی علمی- پژوهشی)، ضمن انتقاد پست مدرنی از روشهای مردم نگاری، مسئولیت پذیری، مخاطرات و سیاست های نهفته در مردم نگاری را به چالش می کشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *