اریک روبرت ولف Eric Robert Wolf

اریک روبرت ولف متولد ۱۹۲۳ در وین و متوفی به سال ۱۹۹۹ در نیویورک است. رساله ی دکترای این انسان شناس بخشی از پروژه ی جولین استیوارد شهیر در دانشگاه کلمبیا بود بر روی جامعه ی کشتکار قهوه در پورتوریکو. او برخلاف استیوارد به جای تاکید بر چهارچوب فرهنگی-اقلیمی، بر ابعاد تاریخی با تمرکز بر بازار و دولت در جامعه ی تحت مطالعه اش اصرار داشت.
او در تحقیقات بعدی اش عمده تلاشش را روی تحلیل چگونگی مستحیل شدن جوامع محلی و شبانی در روند توسعه ی ملت و دولت مصروف کرد. یکی از مهمترین آثار وی به نام شبانان (۱۹۶۶) تحلیل همه جانبه ای است از ابعاد گوناگون جامعه ی شبانی. او در سال ۱۹۶۹ در کتاب خود به نام جنگهای شبانی سده ی بیستم نقش روستاییان را در انقلابهای مکزیک، روسیه، چین، ویتنام، الجزایر، و کوبا مقایسه کرده است.
متعاقباً به تحقیق در موضوع مورد علاقه و دغدغه اش یعنی قومیت و نزاعهای قومی پرداخت. میدان تحقیق وی دو روستا در تیرول جنوبی بود که دارای اختلافات سیاسی و زبانی بودند. او به ردیابی علل این اختلافات و نقش قدرتهای سیاسی در هویت سازیهای کاذب و تفرقه انگیز برای آنها مبادرت ورزید.
کتاب اروپا و مردمان بدون تاریخ (۱۹۸۲) نگاه انتقادی وی به نقش اروپاییان در اضمحلال فرهنگی مردمان تحت سلطه شان است. او به این پرسش میپردازد که چگونه فرهنگ و ایدئولوژی در روندهای سیاسی-اقتصادی داخل میشود و حتی نقش انسان شناسان را به عنوان ابزارهای قدرت حاکم به چالش میکشد.
ولف نقشی کلیدی در توسعه ی انسان شناسی جوامع پیچیده پس از جنگ جهانی دوم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *