آیا می دانید که: / ۲

شرق شناسی (orientalism) یا بهتر است گفته شود «خصوصیت خاورزمینی» از سوی ادوارد سعید به عنوان تفکری برخاسته از سوی نویسندگان دنیای غرب تعریف شد که سعی در قبولاندن نگاه خود درباره ی مردمان و فرهنگ مشرق زمین داشتند. سعید منتقد سرسخت این نگاه نادرست و مغشوش بود که خود نشأت گرفته از پنداره های استعماری بوده است. در این دیدگاه که مبلغان آن سیاحان غربی و استعمارگران بودند، مردمان شرق «دیگران» ی تن آسا و غیراخلاقی که سخت نیازمند نظارت و کنترل هستند، معرفی می شوند.
ادوارد سعید در اثر سترگ خود به نام «شرق شناسی» با منطقی قوی و زبانی فاخر و متکلف به نقد این طرز تفکر و تلقی نهادینه شده در دنیای غرب از مردمان مشرق زمین پرداخته است که خوشبختانه با ترجمه ی دقیق و روان زبان شناس توانا، لطفعلی خنجی، و زیر نظر دکتر پیمان متین توسط انتشارات امیرکبیر منتشر شده است.


از سوی دیگر اصطلاح غرب شناسی (occidentalism) در مقابل شرق شناسی مطرح شد که به بررسی افکار و رفتار مردمان فرهنگ های مغرب زمین می پردازد. سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا این اصطلاح قصد دارد به نوعی در مقابله ای به مثل، چهره ای «شرقی» از دنیای غرب را به تصویر بکشد یا نگاهی است به تصویر خویشتن در دنیای غرب؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *